Základná škola Žitavská získala diplom Zelenej školy

Zelená škola je medzinárodný výchovno-vzdelávací  environmentálny program, určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba  aj svoje okolie.

9. októbra 2015 sa zástupcovia nášho Kolégia Zelenej školy prvý krát zúčastnili na slávnostnom vyhodnotení   programu Zelená škola. Podujatie bolo pre nás výnimočné hlavne preto, že počas  10 rokov sa prvý raz na vyhodnotení  zúčastnil  aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky .  Minister školstva  Juraj Draxler  mal výstižný príhovor k žiakom a učiteľom,  s obdivom hodnotil  ich prácu. Diplom  „Na ceste k Zelenej škole“, v zastúpení Kolégia našej školy prevzali žiačky 8.ročníka Anita  Blahušiaková  a Martina Takácsová.

Naša škola sa do programu zapojila pred 2 rokmi. Za tento čas naši žiaci pod vedením svojich učiteľov, za pomoci rodičov a  mestskej časti Bratislava - Vrakuňa, dokázali urobiť na škole množstvo zmien. Z časti školského pozemku sme vytvorili školskú záhradu, kde pestujeme bylinky, okrasné rastliny a kultúrne plodiny. V minulom školskom roku sme dopestovali  40 druhov rastlín.  Uskutočnili sme tri  Burzy hračiek, kníh a suvenírov. Získané peniaze boli použité na zariadenie do školskej čajovne. V začiatkoch existencie našej čajovne sme sedeli na kreslách a taburetkách vyrobených  z plastových fliaš, ktoré zhotovili žiaci  v rámci Rovesníckeho vzdelávania. Žiaci II. stupňa pravidelne ku Dňu vody a Zeme pripravujú Rovesnícke vzdelávanie pre deti z I. stupňa. Napísali sme environmentálny projekt „Zdravšia a zelenšia škola“, kde sme získali finančné prostriedky na vybudovanie EKO-učebne  na školskom pozemku. Celú zimu sme prikrmovali vtákov, semienka sme sypali do kŕmidiel, ktoré osadili na stromy žiaci na hodinách predmetu  svet práce. Pravidelne sa zúčastňujeme na medzinárodnom filmovom festivale o trvalo udržateľnom rozvoji – Juniorfestival -  Ekotopfilm pre deti a mládež.

Začali sme tretí rok plodnej práce. Svedčí o tom i fakt, že tento školský rok sa do práce Kolégia prihlásilo 2-násobné množstvo žiakov školy, ktorí chcú meniť  seba aj svoje okolie. Veríme, že sa nám podarí splniť všetky naše súčasné predsavzatia a výsledkom bude uvedomelé environmentálne správanie všetkých žiakov našej školy.

Fotoalbum                                                                          Mgr. Katarína Krajčovičová