Rovesnícke vzdelávanie ku Dňu Zeme

Každý rok pripravujeme ku Dňu Zeme a ku Dňu vody zaujímavé aktivity pre žiakov našej školy. Keďže sme už druhý rok zapojení do medzinárodného environmentálneho programu Zelená škola , do Environmentálneho akčného plánu sme si zaradili aj Rovesnícke vzdelávania. Minulý školský rok sme mali vzdelávanie ku Dňu vody, tento rok sme sa rozhodli urobiť vzdelávanie ku Dňu Zeme.

23. apríla 2015 si žiaci na Žitavskej hneď ráno vypočuli v školskom rozhlase reláciu, v ktorej odznelo množstvo návodov, ako môžeme každodennou činnosťou pomôcť prírode, spoločnosti a tiež sami sebe. V rozsahu  4 vyučovacích hodín žiaci deviatich tried 3., 4., 5. a 6. ročníka, absolvovali maratón aktivít a súťaží, ktoré pre nich pripravili žiaci 7.,8. a 9.ročníka. Tretiaci a štvrtáci tvorili kategóriu A, piataci a šiestaci tvorili kategóriu B. Obe kategórie absolvovali 9 disciplín:  separácia odpadu do 7 kontajnerov ,   hravé priraďovanie obrázkov k ekologickým pojmom a definíciam,  EKO - osemsmerovku,  uviesť živočícha alebo rastlinu v názve filmu, knihy alebo  rozprávky, tvorivá dielňa / použitie odpadového materiálu / , písanie básničiek o našej Zemi , experiment s vodou. Deti opravovali chyby vo vetách, hrali sa s písmenkami slova EKOLGIA a vymýšľali zmysluplné vety. V kategórii A vyhrala IV.A trieda a v kategórii B vyhrala VI.B trieda.

Deťom je potrebné neustále vštepovať, že  každý z nás je zodpovedný za to, ako bude o pár rokov naša Zem vyzerať. Preto sa musíme snažiť o to, aby sme si Deň Zeme nepripomínali len 22. apríla, ale aby Dňom Zeme bol pre nás každý deň v roku.

S environmentálnou problematikou súvisí aj učivo geografie. V tomto predmete naši žiaci dlhodobo dosahujú veľmi dobré výsledky. 21. apríla  2015 nás na krajskom kole Geografickej olympiády na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave , reprezentoval  Matej Deraj, žiak IX.A triedy. Získal 1. miesto, bol úspešný riešiteľ  a postúpil do Celoslovenského kola, ktoré sa koná  15. a 16. mája 2015 v Nitre. Budeme mu držať palce.

Mgr. Katarína Krajčovičová, ZŠ Žitavská