Ochrana života a zdravia

Najmä vtedy, keď neučia „okukaní“ učitelia, ale policajti, požiarnici, zdravotníci. Tí totiž spestria svoj výklad praktickými ukážkami svojej práce, pútavým rozprávaním vlastných zážitkov a umožnia zažiť to, čo v škole a v bežnom živote je výnimočné a niekedy aj neuskutočniteľné. Tak to bolo aj 24.6.2014, kedy sa na ihrisku ZŠ na Žitavskej ulici uskutočnila praktická časť OŽaZ-u. Tú teoretickú si žiaci  už v deň vopred vypočuli od dobre pripravených pedagógov. Praktická časť prebiehala v jednotlivých stanovištiach. A aké zážitky sme si vlastne odniesli z tohto krásneho a slnečného dňa?

V rámci zdravotníckej prípravy sa žiaci po ročníkoch oboznámili so zásadami poskytovania prvej pomoci, spôsobmi ošetrovania jednotlivých druhov poranení a presunom zranených.

Civilná ochrana bola zameraná na oboznámenie sa s ochrannými prostriedkami a činnosťami pri vyhlásení rôznych druhov poplachov, správaním sa pri evakuácii a spôsobmi ochrany obyvateľstva pri rôznych druhoch ohrozenia. Žiaci si tiež rozšírili poznatky o orientácii v prírode, pohybe a správaní sa pri pobyte v prírodnom prostredí. Teoretický výklad bol doplnený praktickými ukážkami, takže sa pri ňom žiaci nenudili.

Najviac sa všetci tešili na ukážku práce hasičov. Treba uznať, že táto práca je nie len náročná, ale i veľmi nebezpečná. Veď nestáva sa každý deň, aby žiaci na vlastné oči videli hasenie požiaru hasičskou striekačkou, ba sami si to mohli aj vyskúšať.

Táto akcia, nám priniesla veľa užitočných informácií do života.

Všetkým, ktorí nám tento deň zabezpečili za ochotu ďakujeme!

Fotografie                                                                                              Mgr. Renáta Matúšková