Ako sme otvárali novú školskú knižnicu

Naša základná škola na Žitavskej ul. č. 1 v piatok 23. marca 2007 slávnostne otvorila novučičkú školskú knižnicu. Vďaka nápadu a projektu Citibank Slovakia a Komunitnej nadácie Bratislava mohla stará knižnica zmeniť svoj šat a znova otvoriť svoje brány pre všetkých stálych i nových čitateľov. Finančne sa na jej prerode podieľala nielen už spomínaná Citibank Slovakia a Komunitná nadácia Bratislava, ale aj Združenie rodičov Základnej školy na Žitavskej ul. č. 1 a Tatra banka.
        Na otvorení sa zúčastnili zástupcovia Citibank Slovakia pán Cehlárik, pani Králiková, spisovateľ Tomáš Janovic, zástupcovia Komunitnej nadácie pani Danihelová, pani Kompaníková a pani Paulenová, za Tatra banku pani Horňáková, riaditeľka pobočky vo Vrakuni, za Školský úrad Mestskej časti Vrakuňa pani Kunová, mediálni zástupcovia Slovenského rozhlasu, TA SR, TV Ružinov a TV Bratislava.
        Najväčším prekvapením pre všetkých bol spisovateľ Tomáš Janovic, ktorý spoločne so zástupcom Citibank Slovakia pánom Cehlárikom prestrihol červenú pásku a naša knižnica tak otvorila svoje veľké srdce pre širokú verejnosť. Po slávnostnom otvorení si pán Janovic pobesedoval s našimi žiakmi nielen o svojej literárnej tvorbe, ale aj o svojom detstve. Na záver si deti dali podpísať obľúbené rozprávkové knihy a už teraz sa tešia na ďalšiu besedu možno zasa s Danielom Hevierom alebo Petrom Glockom. Máme sa skutočne na čo tešiť.
A čo všetko nás ešte čaká?
         „Rozprávkový týždeň“ – počas jedného týždňa v máji bude školská knižnica otvorená každý deň v poobedňajších hodinách aj počas veľkej prestávky. V tomto čase budú môcť žiaci knižnicu navštíviť a čítať si rôzne rozprávkové knižky podľa svojho výberu. V piatok urobíme vyhodnotenie, koľko žiakov knižnicu navštívilo, a ktoré knihy deti najčastejšie čítali. Vyhodnotíme najusilovnejších čitateľov a odmeníme ich rozprávkovým diplomom, ku ktorému si sami navrhnú ilustráciu.
          „S povesťami cestujeme po slovenských hradoch“ – tento projekt sa bude realizovať počas celého mesiaca jún (pokračovať budeme aj počas prázdnin). Žiaci si budú na internete vyhľadávať informácie o slovenských hradoch, ku ktorým následne priradia povesť. Povesť zasa budú vyhľadávať z dostupnej literatúry v knižnici. Projekt bude doplnený aj fotodokumentáciou z prázdnin, z konkrétneho hradu. Vzniknú zaujímavé projekty, v ktorých sa spoja informácie z rôznych zdrojov. Jednotlivé žiacke práce budú vystavené v priestoroch knižnice a po ukončení výstavy budú slúžiť ako učebná pomôcka na vlastivedu, dejepis, zemepis atď. V tomto projekte chceme práve vyzdvihnúť rozvíjanie medzipredmetových vzťahov.
          „Môj obľúbený spisovateľ“ – beseda so spisovateľom (apríl).
          „Ako poznám Bratislavu“ – súťaž pre žiakov prostredníctvom, ktorej lepšie spoznajú svoje mesto (september - október).
          „Zbierame vianočné koledy a staré ľudové pranostiky“ – žiaci budú počas celého mesiaca november – december zbierať z rôznych zdrojov (internet, knihy v školskej knižnici alebo doma) koledy, pranostiky, môžu byť aj príslovia a porekadlá. V poslednom týždni sa v školskej knižnici uskutoční stretnutie všetkých žiakov, ktorí sa do projektu zapojili. Zozbieraný materiál deti odprezentujú a roztriedia podľa druhu (pranostika, porekadlo...). Takto pripravené koledy, pranostiky, príslovia a porekadlá budú spracované do jedného uceleného materiálu, ktorý bude slúžiť ako študijný materiál v školskej knižnici a zároveň ako učebná pomôcka. Do tohto projektu by sme chceli zapojiť aj deti z MŠ Mestskej časti Vrakuňa a detského domova na Stavbárskej ul.
          Zaujímavé podujatia pre MŠ.
          Otvorenie knižnice pre mamičky na materskej dovolenke a širokú verejnosť mestskej časti Vrakuňa.
Čaká nás skutočne ešte veľa práce a veľa ďalších tvorivých aktivít, ktoré chceme zamerať na posilňovanie a zvyšovanie čitateľskej gramotnosti detí. Nenásilnou a hravou formou ich chceme opäť priviezť k čítaniu a presvedčiť ich, že čítanie a hlavne čítanie s porozumením je dôležité v ich osobnostnom raste.
Mgr. Renáta Matúšková