Európsky deň jazykov

Fotoalbum

V roku 2001 vyhlásila Rada Európy 26.september za Európsky deň jazykov. V celej Európe sa v tento deň uskutočňujú rôzne akcie venované jazykom a jazykovému vzdelávaniu. Aj žiaci našej školy z tried VI.A,VI.B a VIII.A sa do týchto osláv aktívne zapojili a pripomenuli si nevyhnutnosť ovládania cudzích jazykov. Spolu s pani učiteľkami K. Krajčovičovou, A. Králikovou, A. Derajovou a Z. Vitekovou navštívili podujatie venované oslave Európskeho dňa jazykov na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V uličke jazykov zástupcovia rôznych krajín Európy predstavili žiakom svoje jazyky. Deti sa zapojili do kvízov, vyhrali pekné ceny, získali množstvo zaujímavých materiálov o jednotlivých krajinách Európy. Kultúru európskych krajín im priblížili zaujímavé vystúpenia v cudzích jazykoch na hlavnom pódiu. Poučiť sa i zabaviť mohli aj v jazykovom kvíze so Sajfom a Adelou. Deti si tak uvedomili, že Európa je kultúrne a jazykovo veľmi rozmanitá.

Pri príležitosti osláv tohto dňa pani učiteľky K. Krajčovičová a A. Derajová zorganizovali v našej škole 4. októbra Jazykový kvíz. Súťažili v ňom trojčlenné družstvá z každej triedy na druhom stupni v dvoch kategóriách. Prvá kategória bola pre žiakov 5.-6. ročníka a druhá kategória pre žiakov 7.-9. ročníka. Deti odpovedali na otázky týkajúce sa znalosti základných pojmov a fráz európskych jazykov, členstva štátov v EÚ, základných  geografických  znalostí o Európe. Kvíz mal tri kolá a  bol v jazykovej učebni, kde sme využili aj PC s dataprojektorom a deťom dávali otázky nielen v PowerPoint prezentácii, ale si mohli vypočuť ukážky z rôznych európskych jazykov, napr.  pozdravy  v 22 jazykoch. Žiaci museli zvládnuť aj doplňovačku, zameranú na poznanie štátov Európy a správne priradiť vlajky k názvom štátov. Žiaci nám zase dokázali, že sú šikovní a výsledky v kvíze boli veľmi tesné. V dvoch prípadoch sme museli použiť i rozstrelové otázky, pretože po skončení kvízu mali triedy IX.A a VII.A rovnaký počet bodov a obe triedy boli na I. mieste. Napokon však deviataci veľmi tesne, o 1 bod, porazili siedmakov. Rovnaký počet bodov mali aj triedy V.A a VI.A, kde v boji o druhé miesto vyhrali piataci. Kvíz i celé podujatie sa deťom veľmi páčilo a vyhrali zaujímavé ceny.

Všetky informácie z podujatia a kvízu k Európskemu dňu jazykov sme uverejnili na nástenke na chodbe našej školy, venovanej práve tejto príležitosti, aby sa s nimi mohli oboznámiť všetci žiaci našej školy.

V jazykovom kvíze jednotlivé triedy zastupovali:

V.A

Veronika Králiková, Ján Wittenberger, Timea Veverková

V.B

Mihaj Vlad Vacarelu, Ján Stecker, Martin Kersten

VI.A

Sára Kvaková, Katka Rusinková, Andrej Čiba

VI.B

Samko Kuchta, Samko Matejov, Aďka Šútorová

VII.A

Matej Deraj, Adam Zacharda, Hanka Pašková

VIII.A