Žiaci a učitelia na Medzinárodnom festivale filmov – EKOTOPFILM  2014

V Bratislave sa v dňoch 20. - 24. októbra 2014 konal 41. Medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji - Ekotopfilm 2014. Tradičnou súčasťou  festivalu je podujatie „ Juniorfestival - Ekotopfilm pre deti a mládež“.

Zo ZŠ, Žitavská 1, Bratislava sa tohto podujatia v hoteli TATRA zúčastnilo 150 žiakov 5. - 8. ročníka.  Deti videli 6 krátkych súťažných filmov.

Príbeh života – animovaný film, surrealistický príbeh kozmickej mačky. V druhom filme s názvom Kde bolo tam bolo na strome – o  interakcii dievčatka s prírodným svetom, ktoré si veľmi želá, aby dub, s ktorým prežilo svoj doterajší život nikdy nikto nevyrúbal. 2° muž & 2° žena je názov nemeckého filmu o mužovi a žene, ktorí sa rozhodli zachrániť svet. Vo filme Včelí príbeh, kvôli znečisteniu, pesticídom a toxickým látkam sa včela rozhodne opustiť úľ a hľadá lepšie miesto pre svoj život. Drahé versus lacné – v tomto filme Johannes hľadá odpovede, prečo v obchode kúpil 2 tričká skoro rovnaké, ale ceny sú diametrálne odlišné.  V poslednom filme Johannes to vyskúša,  sa chlapec snaží žiť bez plastov.

Organizátori pripravili pre účastníkov aj tvorivú zónu s množstvom aktivít. Dievčatá si mohli vyrobiť náušnice, prívesky z plastových fliaš a náramky zo slamiek. Mnohí plnili súťažné úlohy formou testu, triedili odpad podľa farby zberných nádob , alebo lepili  vrchnáky z plastových fliaš  na papierový strom . Ekotopfilm navštevujeme už niekoľko rokov a zakaždým nás organizátori niečím novým prekvapia. Podujatie sa všetkým páčilo, festivalu sa chceme zúčastniť aj budúci rok.

Katarína Krajčovičová