EKO  PROJEKT  CHOBOTNICA

Naša škola dostala koncom februára zaujímavú ponuku, zapojiť sa do eko súťaže nazvanej SAFARI v AVIONE.

4 bratislavské školy súťažia medzi sebou o zaujímavé finančné ceny za svoje zvieratká vyrobené z použitého kartónu.  Každá škola si vylosovala „svoje“ zviera. V ponuke boli zvieratká: krokodíl, nosorožec, korytnačka a chobotnica. Nám pripadla chobotnica. Po začiatočnej obave sme sa pustili do práce. Najprv sme zostavili tím zo žiakov, ktorí sa nezľakli súťažnej úlohy vyrobiť z kartónov trojmetrovú chobotnicu bez pomoci lepidla, len prostredníctvom stavebnice MAKADO. (V stavebnici MAKADO ide vlastne  o 2 umelohmotné časti - niečo ako matka a skrutka – ktorými sa spájajú časti odrezaného kartónu.) Tím sa pri práci na chobotnici formoval. Niektorí žiaci  prišli s ponukou pomáhať, iní odpadli z rôznych dôvodov (lyžiarsky výcvik, ochorenia). Zostala skupinka 9 žiakov z deviatych ročníkov. 6 žiakov z IX.B a 3 žiaci z IX.A. Načrtli  si návrh - podobu chobotnice, našli priestor na stavbu, veď stavba trojmetrového  zvieraťa si vyžaduje aj väčší priestor a potom sa s veľkou chuťou pustili do práce. Bola veľmi náročná. Museli každý krok dopredu poriadne premyslieť, aby nemuseli pracovať raz tak dlho. Kartón je tvrdší materiál a jeho tvarovanie – ohýbanie do potrebných tvarov, napríklad chápadiel, hlavy... nebolo vôbec ľahké či jednoduché.  Žiaci robili na chobotnici 17 hodín. Denne  3 hodiny alebo aj viac. Postup na chobotnici si dokumentovali fotografovaním. Nakoniec si chobotnicu dozdobili kúskami farebného papiera. Hotovú chobotnicu odviezli do Avionu na veľkej dodávke 2. 4. 2016. No tým sa súťaž pre nás neskončila.

Teraz nás čaká tá najťažšia časť súťažnej úlohy. Aby sme vyhrali, aby naša škola bola úspešná medzi  ostatnými školami a aby krásna a tak náročná práca detí bola ocenená, musíme sa zjednotiť, musíme v čo najväčšom počte navštíviť našu chobotnicu v Avione (vchod oproti IKEA)odovzdať jej svoje hlasy na hlasovacích lístkoch, ktoré nájdeme pri chobotnici. Prosím, urobme to pre našu školu, naše deti. Naša škola môže získať zaujímavú finančnú prémiu. Ďakujeme za deti, ďakujeme za nás.

Tím tvorili:

IX.B:  Bacigalová D., Churý N., Kuchta S., Matejov S., Šutorová A., Ternény S.,