„Ako sa žije deťom v krajinách tretieho sveta“

Ako žijú deti v afrických krajinách sa žiaci v ZŠ, na Žitavskej 1 presvedčili 28. 11. prostredníctvom celoškolského projektového dňa. Príprava na samotný projekt začala oveľa skôr, keď si jednotlivé triedy žrebovali krajiny ako Keňa, Somálsko, Togo, Tanzánia, Etiópia, Rwanda, Senegal, Sudán, Angola a Uganda, aby mali dostatok času na štúdium a prípravu plagátu, ktorý bol výstupom celého projektu. Plagát mal zadanú presnú štruktúru, aby vyhľadávanie informácií bolo efektné. Musel obsahovať nasledujúce body: 1. stručná charakteristika krajiny, 2. školstvo – školský systém, možnosť chodenia do školy, 3.   život detí – detská práca, 4. zdravotníctvo – najčastejšie ochorenia detí, 5. postavenie dieťaťa v danej krajine – dodržiavanie detských práv.

I. stupeň vzhľadom k vekovým osobitostiam žiakov mal zjednodušenejšie podmienky, triedy si volili krajiny podľa vlastného výberu. Žiaci II. stupňa okrem tvorby plagátu, ho aj prezentovali pred päť člennou komisiou, zloženou z hostí a z pedagógov školy. Projektom nielen získali nové vedomosti, ale si zároveň rozvíjali prezentačné schopnosti a zručnosti.

Súčasťou projektového dňa boli taktiež besedy s dobrovoľníčkami Aničkou a Andrejkou, ktoré boli v Etiópii a v Keni, uršulínka sestra Margita pôsobila zasa 15 rokov v Senegale, kde ošetrovala nielen deti, ale aj dospelých. Vďaka Katedre misiológie Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety prišiel medzi žiakov podeliť sa so svojimi bohatými zážitkami z Kene a Rwandy tiež Mário Jančovič. Hostia žiakom porozprávali o rozdielnom a veľmi ťažkom živote detí.

Hoci krajiny Afriky oplývajú prírodnými krásami a prírodným bohatstvom, no však v protiklade s drsným životom v nich. Dúfame, že naši žiaci pochopili, že možnosti, ktoré majú oni, deti v ďalekej Afrike nemajú. A dúfame, že si práve preto začnú viac vážiť vymoženosti, ktoré majú a sú im poskytované zdarma.

Každá práca vytvorená triednymi kolektívami bola jedinečná a originálna. Žiaci akoby „vdýchli život“ obyčajnému baliacemu papieru, textovému a obrazovému materiálu, ktorý si nazhromaždili a starostlivo z neho vyberali potrebné informácie. Pred očami nás učiteľov postupne ožila Etiópia, Keňa, Senegal, Angola, ... so svojimi hospodárskymi, sociálnymi problémami. Niektoré triedy si prezentáciu doplnili aj o rôzne prinesené predmety, ktoré ich krajinu charakterizovali. Žiaci pristupovali k tejto problematike veľmi starostlivo a rozvážne, aby obsiahli všetky potrebné kritériá. Pani učiteľky a páni učitelia ich nasmerovali na tú správnu cestu, cestu za poznaním v duchu myšlienky „učíme pre život“ a „učíme zážitkom“.

Myslíme si, že projektový deň „Ako sa žije deťom v krajinách tretieho sveta“ sa hlboko zapísal nielen do sŕdc našich žiakov, ale aj nás dospelých. Prehodnoťme preto svoje priority, zastavme sčasti unáhlený život, naučme sa viac skromnosti, naučme sa tešiť z maličkostí, buďme viac so svojimi blízkymi, hovorme s našimi deťmi a komunikujme viac medzi sebou. Ďakujeme milým hosťom, ktorí nám takto pozitívne zasiahli do našich životov.

Renáta Matúšková